top of page
Search
  • Writer's pictureAnja Kulovesi

Dolce tempo hetkiä Liguriassa


En valinnut Liguriaa, Liguria nappasi minut syleilyynsä. Kuten aiemmissakin tärkeissä matkakohteissani ensi kontakti syntyi sattumalta. Kuin huomaamattani aloin tuntea oloni kotoisaksi ja palasin uudelleen ja

uudelleen. Vasta paljon myöhemmin olen alkanut ymmärtää, mikä minua Liguriassa pitää otteessaan. Miksi täällä on helppo kokea elämyksellisiä hetkiä ja unohtua dolce tempo nautintoihin. Olla läsnä ja tuntea elävänsä.


Palataan aineksiin, joista elämykset syntyvät: mukaansa tempaava tarina, jotain kaikille aisteille, yllätyksellisyys, joka on läsnä kaikilla retkillämme. Vaikka ollaan Euroopassa, keskiaikaiset vuoristokylät taideaarteineen ja

omine tunnelmineen poikkeavat niin paljon urbaanin Suomi-elämämme arjesta, että jokaisen kylän kujilta ja muurien kätköistä voi putkahtaa jotain yllättävää ja ihmeellistä. Tarinat satojen, kenties tuhansien vuosien varrelta kutkuttavat uteliaisuutta ja vihjeitä leijuu edelleen ilmassa houkutellen mielikuvituksen liikkeelle. Myös asukkaat ovat uteliaita talviaikaan lähes

autioille kaduilleen tupsahtaneista vierailijoista ja saatat huomata olevasi osa tarinaa. Useimmiten kutsu osallistua on avoin.


Ligurian luonto on vihreä. Vuorten rinteet ovat metsäisiä ja Välimeri siintää useisiin rinteille rakennettuihin kyliin. Oliivipuita, viiniköynnöksiä, kukkia, vihanneksia, palmuja - kasvillisuus tarjoaa sekä silmän iloa, tuoksuja että elannon monille. Moniaistiset kokemukset ovat Italiassa niin voimakkaita, että joskus niitä tulvii melkein yliannostus, etenkin äänimaailmaa, jos ihmisiä

on runsaasti koolla. Aistikylläisyys on taattu.


Slow food trendi syntyi Italiassa, jossa aterioidaan pitkään ja hartaasti, useimmiten perheen, ystävien tai työkavereiden kanssa. Täällä nautitaan yhdessä olosta ja kaikista iloa tuottavista elämän aineksista. Ruoka, siitä puhuminen, sen valmistus, mukava seura tarjoavat mahdollisuuden venyttää suloista nautintoa ja ammentaa siitä kaikki irti. Musiikki, taide, draaman taju, ihmisten kohtaaminen - jokainen päivä on täynnä mahdollisuuksia sukeltaa syvemmälle elämän salaisuuksiin, tuntea elävänsä. Loistava kattaus elämännälkäisille, per favore.


***

Luovuusleiri Liguriassa - kirja hitaasta matkailusta ja elämyksistä on saatavilla syksyllä 2024.

33 views0 comments

Recent Posts

See All

댓글


bottom of page