top of page
Search
  • Writer's pictureAnja Kulovesi

Kaamos- ja kaaosrituaaleja


Kirjoitin vahingossa ensin otsikoksi kaaosrituaaleja. Se taisi olla hyvä lipsahdus, sillä maailma tuntuu ajautuneen monenlaiseen kaaokseen. Tajusin myös, että kaaos tai kaamos, samat rituaalit taitavat sopia molempiin. Pakeneminen ulos luontoon, johonkin omaan voimapaikkaan tulee ensimmäisenä mieleen. Usein se on ollut merenranta, mutta myös metsäkävely rauhoittaa. Musiikin mystiset voimat toimivat tunnetilojen muutokseen. Kaikki tutut mielen rentoutuskeinot kannattaa pitää näppärästi käsillä. Aloitin vuosikymmenten jälkeen taiji-harjoituksetkin uudelleen. Ei koko pitkää sarjaa, vaan muutamien minuuttien annoksia ensi hätään. Kirjoittaminen on itselleni luontevaa ajatusten selkiyttämistä. Ja jos oikein järeitä keijoja tarvitaan, nuotion äärelle hyvien ystävien kanssa kokoontuminen, on taatusti vaivan arvoinen.

Paukkukoon siis tammikuun pakkaset tai roiskukoon rapa kaupungin kaduilla. Rituaaliarsenaali on valmiina. Myrskytuulia uhmaten voi vielä näyttää kuka on kuka pulahtaen pipo päässä lämpimään merivesialtaaseen vesijuoksemaan. Talven ihmemaa tarjoaa haasteita ja seikkailuja päivä kerrallaan, kunnes kevätaurinko taas kirkastaa maailmankuvan.
28 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page