top of page
Search
  • Writer's pictureAnja Kulovesi

Uusien alkujen voima

Updated: Jan 12, 2021


Muutama viikko sitten monet meistä tekivät uuden vuoden lupauksia. Kollektiivinen hyvien aikeiden imu vetää mukaansa, vaikka tiedämme, että monien aikeiden toteutus jää pelkäksi haaveeksi. "Ilman hyviä aikeita, ei tapahdu toimintaa" huomautti ystäväni, kun vähättelin näiden toivomusten voimaa. Ja tottahan se on. Ensin tarvitaan visio, joka muuttuu tavoitteiksi. Sitten tarvitaan tahdonvoimaa ja kärsivällisyyttä. Ja aika ajoin onnistumme kuin onnistummekin muuttamaan tottumuksiamme hyvään suuntaan. Muuttamaan arkirutiinejamme tai oppimaan jotain uutta.

Vaikka kirjoitamme nyt uuden vuosiluvun, se on vain keksimämme numeroleikki. Koska niin moni uskoo sen samalla olevan muita tärkeämpi muutoskohta siinä, missä hetki seuraa toistaan, on helppo napata ideasta kiinni. Jotain aikansa elänyttä voi jättää taakseen ja aloittaa jälleen kerran uuden elämän. Syödä terveellisemmin. Liikkua enemmän. Järjestää aikaa tärkeille ihmissuhteille. Oli hyvä aikeemme mikä tahansa, kannattaa kuitenkin muistaa, että mikään ei muutu itsestään vain kalenterin sivua kääntämällä. Olemme sekä vision virittäjä että sen toteuttaja. Kuten aina, eteneminen tapahtuu askel kerrallaan. #nappaahetki #uudetalut


26 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page